Bio Feedback


2011-01-27 08:59:07

Co to jest EEG-BIOFEEDBACK?
           
Jest to metoda należąca do technik neuroterapeutycznych służąca do harmonizacji i większej stabilizacji czynności mózgu. Trening mózgu doskonali, rozwija intelekt, emocje, funkcje poznawcze, zapewniając lepsze funkcjonowanie całego organizmu.

PODSTAWA METODY
Podstawą metody jest biologiczne sprzężenie zwrotne samoregulacji czynności mózgu. Co to znaczy? Z precyzyjnie określonych miejsc na głowie pacjenta, za pomocą elektrod odbierane są sygnały bioelektryczne, następnie zostają wzmacniane w głowicy EEG i przechodzą do komputera, gdzie ulegają dalszej obróbce. Trenujący otrzymuje swoje parametry w formie wideogry na monitorze dla pacjenta.

            Metoda EEG pomaga trenowanemu na zasadzie sprzężenia zwrotnego tj. nagrody za uzyskiwanie odpowiednich parametrów uczyć się kierować swoją czynnością bioelektryczną mózgu tak, że zwiększa występowanie pożądanych a hamuje występowanie niepożądanych fal mózgu, które łączą się z zaburzeniami.

            Ta metoda to dla trenującego np. szybko jadący samochód, który kierowany jest na wideogrze myślami pacjenta – bez udziału klawiatury czy joysticka.

            Pacjent kieruje grą na monitorze i kieruje nią własną wolą i umysłem. Tym samym pacjent otrzymując nagrody za uzyskanie odpowiednich częstotliwości fal mózgowych uczy się kierować swoją czynnością bioelektryczną mózgu.

            NEUROFEEDBACK bazuje na tzw. Plastyce mózgu i jest procesem, który trwa w czasie. Treningi wymagają systematyczności, zwłaszcza pierwsze 10-15 sesji – w przeciwnym wypadku tracimy na kumulacji efektów.


            Przykładowe orientacyjne liczby sesji:

1)      15-20 – poprawa sprawności psychofizycznej, pamięci ( dla zdrowych osób )

2)      ok.20 – w przypadku moczenia się, kłopotów ze snem

3)      40-50 i więcej – autyzm

4)      40-60-80- koncentracja uwagi, dysleksja ( w zależności od typu dysleksji i towarzyszących dysfunkcji )

 
Co dają treningi EEG-BIOFEEDBACK?                                     

-poprawa snu

-poprawa uczenia się

-poprawa koncentracji uwagi

-poprawa samooceny i nastroju oraz dobrego samopoczucia

-uczą relaksacji i skutecznego reagowania na stres

-pomagają dzieciom dyslektycznym w lepszym funkcjonowaniu na co dzień i w szkole

 
Co konieczne jest przed podjęciem terapii EEG-BIOFEEDBACK?

Przed terapią należy wykonać u neurologa badanie eeg – dzięki temu można wykluczyć tendencje epileptyczne, czy fotowrażliwość na bodźce wzrokowe. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez neurologa, po szczegółowym wywiadzie z rodzicami terapeuta ustala z pacjentem szczegółowe zasady treningu EEG-BIOFEEDBACK.

 

W poradni treningi EEG-BIOFEEDBACK prowadzi wykwalifikowana specjalistka: pani Małgorzata Wysocka .

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do poradni. W celu umówienia się na wstępny wywiad ze specjalistami i ustalenie dalszych kroków konieczne jest złożenie pisemnego wniosku, który można otrzymać w sekretariacie poradni ( pokój nr 7 ).

Z uwagi na długość terapii czas oczekiwania na wolne miejsce niestety nie jest krótki.W miarę możliwości będziemy starali się zaspokajać Państwa oczekiwania.